Zarabianie na pisaniu i copywritingu

Ile zarabia copywriter, pisarz, krytyk i recenzent? Sprawdź jak Ty możesz dorobić lub zarobić na pisaniu tekstów!

Inspiracja na Facebooku

W ostatnim czasie spędzam bardzo dużo czasu na Facebooku. Przyznaję się do tego, ponieważ oprócz śmiesznych filmików poszukuję tam wiedzy i informacji.

Kilka dni temu dołączyłam do facebookowego wydarzenia dla pisarzy, w którym można poćwiczyć swój pisarski warsztat i nauczyć się tworzyć ciekawe opowiadania z niesamowitymi bohaterami. W tym wydarzeniu bierze udział sporo osób, które marzą o wydaniu własnej książki. Ja również tam jestem i coś próbuję wymyślić…

Zarabianie na pisaniu – co i jak

Żeby zarobić na pisaniu trzeba umieć pisać i zwyczajne to sprzedawać. Ile idzie na tym zarobić w konkretnych profesjach? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Ile zarabia copywriter?

Jedną z najpopularniejszych profesji wśród osób trudniących się pisaniem jest copywriting. Polega na pisaniu tekstów do internetów, czyli na strony internetowe, blogi, opisy produktów oraz zaplecza SEO (takie stronki do zamieszczania linków wychodzących). Zakres zarobków copywriterów pracujących zdalnie przelicza się na 1000 znaków ze spacjami. Stawka jaką można otrzymać za taka ilość znaków wynosi 2,5 – 35 PLN.
Copywriterzy pracujący na umowę zlecenie/o pracę w agencjach interaktywnych zarabiają 1500-2500. Nieliczni profesjonaliści zarabiają dużo więcej.

Dlaczego stawki są takie różne?

Przede wszystkim chodzi o jakość tekstów. Copywriterzy zajmujący się zawodowo pisaniem tekstów stawiają na jakość, a nie ilość znaków i dlatego dyktują wysokie stawki. Pisanie tekstów za jakieś śrubki, czy niższą stawkę (6 zł za 1000 zzs) im się nie opłaca…

Dorabianie na copywritingu

Pisanie na zamówienie to doskonały sposób na dorobienie pieniędzy. Tak reperują domowy budżet kobiety po urodzeniu dziecka, osoby pracujące za najniższą krajową oraz takie, którym pisanie sprawia przyjemność i chcą to spieniężyć.

Sprawdź jak dorobić 1000 złotych!

Ile zarabia się na blogu?

Odpowiedź jest bardzo prosta od zera do miliona monet. Dosłownie! Można pisać dla idei lub świetnie zarabiać na blogu, który funkcjonuje jak przedsiębiorstwo. Blogerzy tacy jak Michał Szafrański, Jessica Mercedes lub Ekskluzywny Menel poprzez blogowanie zarabiają na życie. Większość blogerów pisze dla idei i dlatego, że sprawia im to przyjemność 🙂

Ile zarabia pisarz?

Tyle ile książek zostanie sprzedanych. Pisarze otrzymują wynagrodzenie na podstawie ilości sprzedanych egzemplarzy. Wydawnictwo podpisuje umowę i (zazwyczaj) deklaruje się wysyłać raporty sprzedażowe miesięczne/kwartalne. Następnie zostaje wypłacone wynagrodzenie. Niestety wszystkie wydawnictwa pobierają większość zysków ze sprzedaży książki i do pisarza trafia zaledwie kilka procent. Zazwyczaj jest to 3-8 PLN.

Ile zarabiają krytycy i recenzenci?

Recenzenci książek zarabiają kilkaset złotych za recenzję jednej książki. Ceny są różne. Najniższa stawka to 100-150 złotych.

Jednak wiele osób zarabia na recenzjach wiele mniej. Wydawnictwa wysyłają blogerom książki z prośbą o recenzję, nie uwzględniając honorarium… Wtedy zarobek wynosi nawet 2 zł za godzinę pracy (przeczytanie książki oraz napisanie recenzji)…

Jednak wiele więcej zarabiają krytycy. Odniosę się do krytyków kulinarnych, ponieważ tę branżę znam trochę lepiej, niż inne.
Krytycy kulinarni są zapraszani do restauracji, gdzie serwuje się im najlepsze dania. Odbywa się to np. podczas premiery nowego menu. Krytyk robi zdjęcia (zazwyczaj ma ze sobą menadżera lub fotografa), a następnie publikuje na swoim blogu fotki oraz ocenia kucharzy, obsługę i oczywiście jedzenie.

Krytycy kulinarni dorabiają na podpinaniu linków na blogu, reklamach sprzętu do lokali gastronomicznych, własnych książkach, szkoleniach lub prowadzą lekcje w szkołach gastronomicznych.

Krytycy kulinarni to tacy ukierunkowani copywriterzy z renomą, pasją i dobrymi umiejętnościami pisania 🙂

Czy warto pisać w celach zarobkowych?

Wszystko zależy od tego, czy sprawia Ci to przyjemność.

Jeśli chcesz połączyć pracę z pasją, przeczytaj TEN artykuł 🙂

 

 

8 odpowiedzi na “Zarabianie na pisaniu i copywritingu”

 1. Ja zaczynałem pisać kilka lat temu. Zaczynałem od pewnego serwisu i do dziś z nim jestem płacą bezproblemowo.

 2. Sama też miałam okazję pisać za pieniądze, dokładnie w textbookers. Niestety nie był to przyzwoity zarobek. Myślę, że byłby to dobry temat, na kolejną część tego artykułu – test – ile zarobię na pisaniu, poświęcając np. 10 godzin na samo pisanie. Na pewno należy na to przeznaczyć czas, ale byłoby to rzetelne potwierdzenie możliwości zarabiania na pisaniu.

  1. Doskonale znam TextBookers, jest to bardzo uczciwy portal – nigdy nie ma problemu z wypłatą pieniędzy, czy realizacją zamówienia. Niestety masz rację, że zarobki tam są bardzo marne…
   Jednak jest wiele osób takich jak np. kobiety na urlopie wychowawczym, które chętnie przyjmują takie zgłoszenia 🙂

 3. Nie ukrywam, że sama chciałabym spróbować takiej formy pracy. Lubię pisać, a gdybym jeszcze mogła połączyć to z zarobkiem, to byłabym niesamowicie szczęśliwa 😉

  1. Ja pracowałam jako copywriter. Niestety pieniądze były z tego marne. Polecam nawiązanie współpracy z firmą, która doceni Twój talent i zapłaci uczciwe pieniądze.

 4. Warto „zainwestować” w sprawdzoną, poleconą osobę. Niestety, kiepski (często tani) copywriter potrafi czasami popisać takie głupoty, że później tylko wstyd.
  Więc jak znajdzie się już dobrego copywritera, to trzymajcie się go!

 5. Niby konkurencja jest wysoka i wiele osób narzeka, że inni zaniżają stawiki, ale kiedy przychodzi do napisania dobrego tekstu w możliwie krótkim czasie, to jest nie lada problem.

  Bardzo trudno znaleźć dobrego copywritera, a jak się go już znajdzie , to stawki są na dużo wyższym poziomie, a terminy odległe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek więcej informacji

Więcej informacji o polityce cisteczkowej znajdziesz na stronie Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie.

Zamknij