Jakie studia wybrać?

Wiem, że wybór studiów jest bardzo przytłaczającą decyzją. Zwłaszcza, gdy słyszysz od każdego, że to jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. Jednak wcale tak nie jest – bo wszystko zależy od Ciebie! Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego wybór pierwszych studiów wcale nie jest taki najważniejszy?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Z biegiem czasu człowiek staje się coraz bardziej świadomy swoich decyzji i dlatego wybór pierwszych studiów jest bardzo często zupełnie przypadkowy, bo coś trzeba studiować.

Mając 19 lat nie trzeba dokonywać ostatecznych wyborów.

jak wybrać studia?

Na studia można iść w każdym wieku. XXI wiek to czas, w którym można kształcić się latami! Dlatego ten wybór nie jest ostateczny, ani najważniejszy.

Jak wybrać studia?

Wiele osób nie wie co chciałoby w życiu robić. Niestety taki problem dotyka wiele młodych osób. Wynika to z tego, że szkoły typu „ogólniak” są totalnie nieżyciowe! Uczymy się tam wszystkiego – zaczynając od rozpoznawania wszystkich rzek i jezior, przez sposoby dziedziczenia koloru oczu u kotów, po zasady łączenia się pierwiastków w związki chemiczne.
Wielu osobom trudno z taką wiedzą wybrać ścieżkę zawodową. Ucząc się „wszystkiego” trudno mówić o ukierunkowaniu zawodowym.

Jak połączyć studia z zainteresowaniami poradnik

Zacznij analizować co Cię interesuje – potem wybierz studia

Skoro w liceum nauczyli Cię wszystkiego i niczego, to musisz radzić sobie samodzielnie. Jeśli myślisz trochę bardziej przyszłościowo, niż tylko o tym jakie studia wybrać, polecam Ci mój wpis —> Jak połączyć pracę z pasją.

Podczas wyboru studiów, musisz zacząć analizować, co Cię rzeczywiście interesuje. Niestety Twoje zainteresowania  mogą okazać się zupełnie niezgodne  z tym, co mówią rodzice lub inne osoby w Twoim otoczeniu. Jednak wybór studiów niesie za sobą konsekwencje, więc lepiej wybrać kierunek, który jest połączony z tym, co lubisz robić.

Określ co Cię interesuje. Tak, wiem – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wielokrotnie ludziom wydaje się, że nie interesują się niczym lub ich zainteresowania są zupełnie bezwartościowe. Otóż nic bardziej mylnego!

Jeśli interesują Cię gry video – ta dziedzina ma bardzo duży potencjał. Nie wiem czy wiesz, ale ludzie zarabiają na graniu w gry i to bardzo poważne pieniądze. Doskonałym przykładem są sposoby zarabiania na STEAM! Istnieją również firmy, które zatrudniają ludzi grających w gry – oczywiście w różnych celach.
Jeśli chodzi o wybór studiów, który przygotuje do tworzenia gier, poprawiania ich lub projektowania to polecam: grafikę komputerową, informatykę oraz projektowanie gier.

projektowanie gier - wybór studiów

Jeśli uwielbiasz Social Media – tutaj do sprawy trzeba podejść życiowo! Musisz doskonale znać zasady pisowni w naszym ojczystym języku!
Coraz częściej w ofertach pracy na stanowisko „Social Media Specialist” pojawiają się również wymagania takie jak język angielski i studia kierunkowe, czyli marketing internetowy. Myślę, że w SM przyda się również wiedza z zakresu psychologi, dziennikarstwa, polonistyki – do zabawy językiem i unikania błędów. Kariera w Social Mediach może być przepustką do pracy np. w PR.

praca w social mediach po jakich studiach

Jeśli kręci Cię marketing – pracy w marketingu jest sporo! Więc jeśli Cię to interesuje, nie wahaj się! Studia, które przygotują Cię do pracy w marketingu to marketing internetowy, kognitywistyka, handel i marketing, e-marketing, marketing i reklama, zarządzanie i marketing i wiele innych.

studia przygotowujące do pracy w marketingu

Coś dla tych, którzy lubią rządzić! Jeśli myślisz, że zarządzanie przygotuje Cię do bycia dyrektorem, kierownikiem lub team liderem, niestety nie masz racji. Zarządzanie zespołem wymaga wiedzy. Jeśli chcesz zajmować wysokie stanowisko w przyszłościowej firmie, musisz być specjalistą w jednej konkretnej dziedzinie. Team Lider powinien doskonale znać się na danej branży i mieć bardzo dużo umiejętności miękkich np. cierpliwości. Ponadto zarządzający musi wiedzieć jak rozmawiać z ludźmi.
Moim zdaniem studiowanie zarządzania powinno być uzupełniające, czyli dla osób przed lub po awansie.jak zostać team liderem i wybrać studia

Jeśli jesteś fanem/fanką dbania o piękno zewnętrzne człowieka – tutaj mamy dużo możliwości. Na początku uprzedzę Cię przed studiowaniem górnolotnych przedmiotów na niskolotnych uczelniach. Jeśli chcesz studiować kosmetologię, zdecydowanie wybierz Uniwersytet Medyczny, bo tylko tam nauczysz się tego, co jest niezbędne przy wykonywaniu specjalistycznych zabiegów.
Piękno ma wiele twarzy. Mam na myśli nieskończenie wiele możliwości uzewnętrzniania go. Studia, na których można nauczyć się jak to robić to kierunki powiązane ze sztuką (ASP), po których tajniki wizażu będą łatwiejsze do ogarnięcia. Po  ASP można łatwiej przyswoić Body Painting, fryzjerstwo, a nawet stylizację.

studia artystyczne - co po nich robić

Jeśli chcesz być lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym lub dentystą. Myślę, że warto wspomnieć o odpowiedzialności, jaka ciąży na osobach pracujących w placówkach medycznych. Przede wszystkim, jeśli chcesz studiować kierunki medyczne, musisz wiedzieć, że po tym trudno się przebranżowić, więc musisz być w 100% pewny(a), że chcesz to robić. Przyznam szczerze, że chyba nie ma nic gorszego niż lekarz, pielęgniarka lub dentysta bez powołania. Jednak tacy się zdarzają nieszczęśliwi i szkodzący innym.

studia medyczne

Jeżeli lubisz prawo. Z zawodami związanymi z prawem jest bardzo podobnie jak z medycznymi. Nikt nie powinien zmuszać się do pójścia na studia takie jak administracja, prawo, politologia, stosunki międzynarodowe, a nawet szkoła policyjna. Nie da się ukryć, że nie każdy jest stworzony do walki z przestępczością, nocnego wkuwania kodeksu karnego oraz papierkowej „roboty”, która w tych zawodach jest nieunikniona.

studia z kodeksem

Zwolennicy języków obcych – strzeżcie się! Języki obce otwierają wiele dróg w życiu. Można dzięki nim poznawać inne kraje i rozmawiać z ludźmi w nich. Jednak samo studiowanie filologii to nie wszystko. „Przebicie” mają tylko najlepsi, a nie da się ukryć, że bycie tłumaczem przysięgłym wymaga bardzo dużo starań.

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner
Jeśli chcesz iść na filologię, zrób to! Pamiętaj jednak, że jeśli nie będziesz czuć się tam bardzo dobrze, zacznij studiować drugi kierunek, w którym wykorzystasz języki obce. Taki wybór będzie doskonałym zabezpieczeniem Twojej przyszłości.

Jeżeli nie wiesz czego chcesz

Studia nie są obowiązkiem, ale pomocą w osiąganiu założonych celów i tak trzeba je potraktować! Jeśli nie wiesz czego chcesz możesz potraktować studia jako „zapchajdziurę” i stracić trochę czasu lub znaleźć coś, co Cię bardzo interesuje i zrobić karierę.

Jak wybrać studia jeśli nie wiesz co chcesz robić?

W takim przypadku studia powinny być bardzo OGÓLNE! Już ostatnio o tym pisałam tutaj –> połączenie pracy z pasją 🙂 Pamiętaj, że to Ty jesteś kowalem własnego losu i decydujesz, czy będziesz żyć za 1500 PLN miesięcznie, czy za 15 kafli!

Co to znaczy iść na „ogólne” studia?

Ogólne studia pozwalają na przyswojenie podstawowej wiedzy lub dają przepustkę do pozyskania umiejętności, które można wykorzystywać w różnych zawodach. Do takich kierunków studiów zaliczają się:

 • wszelkiego rodzaju filologie,
 • matematyka,
 • fizyka,
 • informatyka (wbrew pozorom jest ogólna),
 • pedagogika,
 • historia,
 • filozofia,
 • geografia,
 • malarstwo.

Wszystkie wyżej wymienione kierunki studiów są bardzo wszechstronne i zupełnie nie zawężają ścieżki zawodowej, dlatego uważam, ze warto je wybrać.

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

 

6 odpowiedzi na “Jakie studia wybrać?”

 1. Sama właśnie kończę studia i choć muszę przyznać, że przez moje studia wylałam wiele łez to nie żałuję wyboru. Ja do wyboru studiów podeszłam trochę nietypowo i na pewno nie każdemu mogę to polecić. Sama po liceum nie wiedziałam czego chcę. Wiedziałam czego nie chcę ale nic poza tym więc postanowiłam skupić się na tym czego nie chcę i w czym się nie widzę. Najpierw wybrałam miasto w którym chciałam studiować (cudowny Kraków) i kilka potencjalnych uczelni, które mnie zainteresowały. Następnie na podstawie informatorów odrzuciłam wszystkie kierunki w których się nie widziałam i zostało mi ostatecznie 2 uczelnie i 3 kierunki studiów. Gdy dostałam się na wszystkie kierunki zrobiłam sobie analizę zysków i strat i ostatecznie wybrałam inżynierię środowiska Na Politechnice Krakowskiej. Choć moja specjalność nie brzmi zachęcająco to i tak ją sobie chwalę.

  1. W Twoim przypadku studia wybrane w taki sposób, nie zaszkodziły Ci w żaden sposób. Jednak wiele osób nie ma tyle szczęścia i bardzo żałuje wyboru.
   Ja studiowałam ekoenergetykę i nie żałuję, bo potraktowałam ten kierunek bardzo hobbystycznie 🙂

 2. Ja z wybranych studiów nie byłem nigdy do końca zadowolony. Nawet do teraz nie jestem, ponieważ finalnie droga zawodowa nie pokrywa się za bardzo ze studiami. Z drugiej zaś strony, mogę powiedzieć, że studia dużo mnie nauczyły, a luźniejsze dni pozwoliły mi na rozwijanie swoich zainteresowań, które teraz dają mi możliwość zarobku. Dodatkowo na studiach poznałem wielu ludzi, wiele poglądów i uważam, że rozszerzył to mój światopogląd, spojrzenie na wiele rzeczy życiowych i zawodowych.

  Mam znajomych, którzy nie poszli na studia i radzą sobie bardzo dobrze, również finansowo. Mimo to każdemu, kto zastanawia się nad pójściem na studia lub myśli, że sobie nie radzi -> Mówię, idź i zobacz! W każdym momencie możesz powiedzieć, nie jest to moja droga i wyjść ze sali wykładowej nie ponosząc żadnych konsekwencji. A spróbować warto.
  Co więcej, jeżeli po pół roku czujesz, że interesuje Cię coś innego, nie czekaj, zmień to jak najszybciej, byle byś nie podejmował tej decyzji w kółko przez 10 lat.

  1. Zgadzam się z Tobą w 100% 🙂
   Masz rację i ja też nie jestem zadowolona ze studiów. W wolnym czasie pracowałam jako barmanka, co pozwoliło mi poznać bardzo dużo „życia” i przeżyć więcej niż inne osoby zakuwające nocami 😛
   Dodam jeszcze, że jako barmanka zarabiałam więcej niż aktualnie 🙂

 3. Pójście na jeden kierunek studiów nie wyklucza późniejszych korekcji 😉 tak było w moim przypadku. Studiowałam filologię germańską, jednak na 3 roku studiów stwierdziłam, że brakuje mi bardziej ścisłej nauki. I tak rozpoczęłam równolegle drugi kierunek – Informatykę i Ekonometrię. Niby kompletnie z innej bajki, ale takie połączenie było dla mnie bardzo opłacalne – dzięki niemu zatrudniłam się w firmie finansowej, w dziale informatycznym, w którym znajomość niemieckiego stanowiła must have. Tak więc tego typu eksperymenty mogą być w długiej perspektywie czasu bardzo opłacalne 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek więcej informacji

Więcej informacji o polityce cisteczkowej znajdziesz na stronie Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie.

Zamknij