Jak połączyć pracę z pasją i jak zmienić zawód? Case Study!

Czym się zajmujesz zawodowo? To pytanie pada bardzo często. Najczęściej można je usłyszeć w skróconej wersji (czym się zajmujesz?). Gdy poznajesz kogoś nowego odpowiadasz dyplomatycznie i mówisz o swojej pracy. Jaka powinna być odpowiedź? Jakie emocje przez Ciebie przemawiają? Czy czujesz się dumny udzielając odpowiedzi?

Jak połączyć pracę z pasją?

Każdy z nas lubi coś robić. Niestety nie zawsze pasje i zainteresowania są wyznacznikiem przy wyborze studiów, technikum, szkoły zawodowej, a nawet szkół i kursów uzupełniających. Będąc pod presją rodziców i otoczenia podejmujemy decyzje, które wcale nas nie cieszą. Po latach okazuje się, że możemy mieć wszystko, ale nie mamy nic…
W tym artykule postaram się przybliżyć, jak robić to, co przynosi przyjemność.

Jeśli wybierasz ścieżkę zawodową

Każdy powtarza Ci, że wybór szkoły jest decydującym momentem w Twoim życiu. Poniekąd mają rację. Jednak jego wpływ na życie nie zawsze jest taki ważny, jak mogłoby się wydawać.

Zanim podejmiesz decyzję lub gdy podjąłeś ją błędnie, nie martw się, wszystko da się odkręcić. Skup się na swoich wadach i zaletach, połącz je ze swoimi pasjami, a dopiero potem zastanów się, co chcesz w życiu robić. Ja wiem, że wszyscy wiedzą lepiej i ciągle sugerujesz się opinią innych. Zawsze można też podjąć spontaniczną decyzję, która najlepiej smakuje. Jednak jeśli dokonasz złego wyboru, będzie on towarzyszył Ci przez lata.Dlatego warto poświecić się nieco bardziej i skupić na tym, co chcesz robić.

Studia inżynierskie i pasja

Może stać się tak, że pójdziesz na studia inżynierskie, bo będzie wydawało Ci się, ze inżynierowie sporo zarabiają. Myśl, że zupełnie Cię to nie kręci zostanie odepchnięta na bok, bo przecież każdy pogratuluje Ci PRZYSZŁOŚCIOWEJ decyzji. Na studiach wbrew przeciwnościom losu będziesz dążył do ich końca.
Przyjdzie taki moment, gdy poznasz kogoś, kto będzie robił coś z pasją. Ty pomyślisz, że przecież nie lubisz wykonywać projektów, a nadzory budowlane, to ostatnia rzecz, której chcesz w życiu… Akurat tę teorię mogę poprzeć na podstawie własnych doświadczeń. Wybrałam studia inżynierskie, a niestety nie jestem stworzona do prac, które można wykonywać z takim wykształceniem.

jak połaczyć pracę z pasją

Jednak może być zupełnie inaczej. Jako inżynier poczujesz się doskonale i będziesz ten zawód wykonywać z największym zaangażowaniem. Tego życzę każdemu inżynierowi!

O tym jakie studia wybrać przeczytasz tutaj!

Jak zmienić zawód lub wybrać właściwy Case Study?

Zdecydowałam się napisać Case Study, ponieważ zmieniłam kierunek zawodowy po ukończeniu studiów. Niestety nie czułam się dobrze w tym, co zdecydowałam się studiować, mając 19 lat. Po przejściu prawdziwego toru przeszkód, poszłam w kierunku, który sprawia mi dużo radości i satysfakcji, a mianowicie SEO, Content Marketing oraz „internety”.

Dlaczego zostawiłam niedoszły zawód i dlaczego Ty też możesz zacząć robić to, co kochasz?

Wszystko zaczęło się od czarnych myśli pojawiających się już na drugim roku studiów. W mojej głowie kłębiły się pytania „Co ja właściwie będę miała robić po tych studiach?” lub „Jak ja się odnajdę w tym całym CAD’zie?”. Nie musiałam długo czekać, po studiach nawet nie próbowałam zacząć pracować w zawodzie. W czasie studiów pracowałam jako barmanka. Postanowiłam, że to wykorzystam i zatrudniłam się w hotelu. Kręciła mnie wizja poznania tajników działania tych miejsc, a z moimi umiejętnościami nie było trudno się dostać.

Byłam za młoda na robienie czegoś na siłę, więc zdecydowałam się na przygodę.

Jak trafić tam, gdzie chcesz być?

Mi zajęło to trochę czasu.  Powodem było moje niezdecydowanie. Człowiek, który nie wie czego chce, raczej nie obiera kierunku i nie wie jak to osiągnąć. Chciałam „coś” zmienić, nie wiedziałam dokładnie co.

Na etapie – nie wiem jaką pracę chcę podjąć, ale chcę ją zmienić, warto zacząć myśleć o swoich pasjach i możliwościach zarabiania na nich.

Oto kilka przykładów możliwości zrealizowania swoich pasji w pracy:

  1. Jeśli lubisz rysować – zainteresuj się grafiką komputerową. To jeden z najlepszych kierunków rozwoju w ostatnich latach. Grafika jest wykorzystywana wszędzie, więc ma przyszłość! Inne zawody dla osób utalentowanych manualnie to malarstwo, rzeźbiarstwo, wzornictwo lub złotnictwo.
  2. Gdy interesujesz się modą – ta dziedzina jest jedną z najbardziej złożonych. Składa się z projektantów, stylistów, krawców, konstruktorów odzieży, handlowców, kupców i wielu innych, o których możesz przeczytać tutaj.
  3. Gdy jesteś majsterkowiczem – odnoszę się nie tylko do mężczyzn. Majsterkowicze mają nieoceniony dar – potrafią tworzyć nowe rzeczy i naprawiać coś, co nie działa. Ponadto mogą rozwijać się w różnych kierunkach np. stolarstwo, mechanika, budownictwo i wiele innych.  Szkoły kształcące w tych kierunkach znajdują się we wszystkich większych polskich miastach, wiec warto zapoznać się z ich ofertą!
  4. Jeśli lubisz gotować lub przygotowywać napoje/drinki  – gastronomia i pokrewne branże są wspaniałe. Doświadczyłam, więc wiem! Można pracować na stanowisku kucharza, sommeliera, baristy, barmana – polecam sprawdzić stanowiska <tutaj>.
  5. Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz – architektura, projektowanie oraz dekorowanie – te pojęcia powinny Cię zainteresować. Jeśli jest już za późno na studia, zainteresuj się jak zostać dekoratorem wnętrz!
  6. Jeśli interesujesz się informatyką – to jedna z najświeższych branż. Istnieje w niej bardzo dużo stereotypów np. że informatycy dużo zarabiają. Oczywiście, że tak, ale tylko najlepsi! Myślę, że bycie dobrym webmasterem, programistą, czy frontendowcem wymaga bardzo dużo nauki i ciągłego doszkalania się. Jednak zawody informatyczne przynoszą bardzo dużo satysfakcji i zadowolenia.
  7. Gdy lubisz pisać – uważam, że tworzenia treści jest bardzo ponadczasowe, ponieważ treści były, są i będą. Świat zawsze będzie potrzebował ludzi, którzy wiedzą jak składać zdania i tworzyć z nich ponadczasowe artykuły/slogany! Więc dla każdego starczy miejsca w zawodach powiązanych ze słowem. Najpopularniejszym zawodem w tej dziedzinie jest pisarstwo. Jednak można pracować w wielu innych zawodach takich jak: copywriter, dziennikarz, reporter, nauczyciel (uczący pisać) lub contentowiec.
  8. Gdy lubisz kontakt z ludźmi – niewiele osób wie, że jednym z najlepiej płatnych zawodów jest stanowisko tak zwanego handlowca, czyli account managera. Sprzedaż produktów jest bardzo trudną dziedziną, ale aktualnie bardzo dobrze płatną.
  9. Jeśli lubisz sport – aktywność fizyczna jest jednym z najpopularniejszych hobby. Dlatego sport można bardzo łatwo połączyć z pracą. Praca trenera, nauczyciela wychowania fizycznego lub zawodowego sportowca może być idealnym rozwiązaniem problemów związanych z nudną robotą.
  10. Gdy lubisz internety – portale społecznościowe mogą być doskonałym miejscem pracy dla osób, które potrafią działać w tej dziedzinie. Pracownicy zajmujący się profilami firmowymi są nieustannie poszukiwani. Ponadto w internetach można prowadzić bloga, kanał na YT, dorabiać, o czym pisałam w tym poście –> Jak zarobić 1000 złotych.

Jak wybrać właściwy kierunek studiów?

Są osoby, które wiedzą czego chcą i są takie, które dopiero się dowiedzą w jakim kierunku mają się kształcić. Niestety tych drugich jest więcej.

Kierunek studiów powinien być powiązany z zainteresowaniami i to jest podstawowe kryterium podczas dokonywania wyboru. Jeśli wybierasz przez pryzmat pieniędzy, od razu Cie upomnę, że nie będziesz w danej dziedzinie ekspertem i nigdy nie zaczniesz na tym zarabiać siana jak lodu!
Pozwolę sobie poprzeć tę teorię życiowym przykładem. Wybierasz jeden z najbardziej pożądanych kierunków studiów – lekarski, bo wiesz, że lekarze sporo zarabiają. Na zajęciach nie jesteś zaangażowanym słuchaczem, raczej nie przykładasz się do zaliczeń i generalnie się „ślizgasz”, bo czekasz na dobre zarobki.  Przychodzi czas wyboru specjalizacji i stwierdzasz, że najłatwiej będzie zostać lekarzem rodzinnym, bo to wymaga najmniej trudu. Reasumując, nie przepadasz za swoją pracą, pacjenci Cię wkurzają, a Ty czujesz się osobą zupełnie niespełnioną.

Co w sytuacji, gdy nie chcesz studiować?

W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie kursy doszkalające  z wybranej dziedziny bądź zapis w szkole policealnej, gdzie czesne zaczynają się od 0 zł. Jest to dobry sposób na przebranżowienie się oraz zmiany swojego zawodu.

Co w sytuacji, gdy nie wiesz jakie studia wybrać?

Wybór studiów jest najtrudniejszy w wieku 19-21 lat. Osoby kończące liceum najczęściej nie miały okazji zapoznać się z rynkiem pracy i dlatego nie mają pojęcia jaki kierunek kariery obrać.
W takich sytuacjach warto zdecydować się na kierunek studiów, który nie uczy konkretnego zawodu, ale otwiera wiele dróg. Chodzi mi o kierunki takie jak:

  • informatyka,
  • matematyka,
  • kierunki filologiczne, na których można perfekcyjnie nauczyć się języka polskiego lub obcego,
  • malarstwo,
  • biologia,
  • geografia.

Dlaczego w ten sposób Ci radzę?

Przede wszystkim uważam, że każdy ma prawo do wolnego wyboru. To znaczy, jeśli wybierzesz np. archeologię lub politologię i nie będziesz miał(a) pewności, że chcesz to robić, ograniczasz sobie drogę do dalszego rozwoju, ponieważ archeologia kształci w danym kierunku i nie zawsze daje możliwość rozpoczęcia studiów uzupełniających w trochę innej dziedzinie. Jeśli nawet skończysz te studia, może okazać się, że dany zawód nie przynosi Ci radości w życiu.
W innym przypadku zrezygnujesz ze studiów na np. 3 roku studiów i uznasz, że był to stracony czas.

Kierunki wymienione powyżej otwierają wiele nowych ścieżek. Doskonałym tego przykładem mogą być osoby, które skończyły filologię angielską. Perfekcyjnie znają język obcy, więc kiedy już zdecydują się studiować np. kierunek związany z modą, będzie łatwiej im znaleźć pracę lub rozkręcić swój biznes na rynku zachodnim.

Jak zmienić swoją ścieżkę kształcenia po zakończeniu studiów?

Tutaj możemy rozważyć kilka przypadków:

  1. Jeśli skończysz studia i jesteś osobą bezrobotną możesz skorzystać z pomocy Urzędu Pracy. Ta instytucja jest stworzona nie tylko dla osób, które odbierają świadczenia i nie chcą pracować. Urzędy Pracy również pomagają w odnalezieniu miejsca zatrudnienia. Doskonałą propozycją są programy stażowe. Aktualnie Urząd Pracy przydziela staż ze środków Unii Europejskiej lub Starostwa. Mi udało się skorzystać ze stażu, który sfinansowała UE.
    Na początku znalazłam pracodawcę, który zaproponował mi staż. Oczywiście w Twojej sytuacji może być odwrotnie, Ty możesz zaproponować taki staż pracodawcy. Następnie zadzwoniłam do Urzędu Pracy, aby dowiedzieć się, czy w tym roku przewidują finanse przeznaczane na projekty stażowe. Kolejnym krokiem były wnioski. Cała procedura trwała dwa miesiąc i zakończyła się rozpoczęciem stażu, po którym podpisałam umowę o pracę.
  2. Inną możliwością jest skończenie nowego kierunku studiów – oczywiście ta droga jest czasochłonna. Jednak nie trzeba podejmować jej od razu. Warto najpierw zdecydować się np. na staż, a następnie inwestować w studia.
  3. Realizuj nowy zawód po godzinach – pasje i zainteresowania zawsze pochłaniają dużo czasu. Jeśli nie chcesz rezygnować ze swojej aktualnej pracy, zdecyduj się pracować w nowym zawodzie po godzinach. W ten sposób może uda Ci się zarobić dodatkowe 1000 złotych i określić, czy rzeczywiście chcesz to robić.
    Taka ścieżka może być bardzo męcząca, więc polecam ją tylko osobom wytrwałym.
  4. Idź za głosem serca –  życie jest za krótkie, aby męczyć się w pracy. Zdecyduj się na to, co podpowiada Ci serce. Jednak, gdy podejmiesz decyzje skorzystaj również z porad rozumu 🙂

Dodatek do artykułu

Pisząc ten artykuł (co trwało 3 miesiące) poprosiłam moich wiernych czytelników o napisanie kilku słów na temat połączenia pracy z pasją, które możesz przeczytać poniżej.

„Nie ukrywajmy, że praca dziś stanowi bardzo ważny człon naszego życia któremu poświęcamy bardzo dużą cząstkę siebie i jeśli możemy powiedzieć, że robimy to co lubimy to z całą pewnością odnieśliśmy w życiu sukces. Jest to trudne i zanim dobrniemy do tego punktu to musimy liczyć się z pasmem niepowodzeń.

Niestety ale żyjemy w pokoleniu ludzi, którzy wszystkie swoje porażki w życiu i niepowodzenia w pracy zawsze sobie czymś tłumaczą np. że było od niego wielu inteligentniejszych. W pewnym momencie w życiu docieramy  do punktu gdzie inteligencja to za mało. Trzeba mieć serce do tego co się robi!!! Dlatego pamiętajmy, że za każdym razem kiedy rano wstajemy do swojej pracy ktoś z bliskiej nam osoby liczy na nas. Mamy świat wokół siebie, który codziennie się budzi i patrzy na to co robimy.

Jeśli uważamy, że dotkliwie odczuwamy w życiu jakieś niepowodzenia to problem w tym, że nigdy wcześniej nie czuliśmy bólu. Jesteśmy słabi ale nie martwcie się, dziś mamy do czynienia ze słabym pokoleniem, które rezygnuje dosłownie ze wszystkiego. Jeśli na prawdę chcemy robić to co lubimy i nazywać to pasją to albo polubimy stukanie młotkiem we fabryce albo będziemy musieli dać z siebie wszystko co tylko możemy i gdy dobrniemy do punktu w którym na prawdę pragniemy pasjonującej i ciekawej pracy, tak jak pragniemy oddychać, wtedy zaczniemy czerpać przyjemność ze swojej pracy. Piszę tu to po to aby wam wyjaśnić, że większość z was nie pragnie naprawdę robić to co chce tylko po prostu miło by wam było jakbyście robili to co lubicie ale nie jesteście w stanie na rzecz swoich marzeń zrezygnować z wielu dóbr życia codziennego.

Więc jeśli chcecie odnieść sukces w pracy i życiu tak bardzo jak chcecie kolejnego oddechu. To czas abyście to pokazali, nadszedł czas by się sprawdzić, by sprawdzić swoją wole walki. Czas by sprawdzić czy ma się do tego serce i sprawdzić na ile Was stać. Jak osiągniecie to wszystko to powiecie sobie, że jesteście dokładnie tu gdzie chcieliście być i robicie to co chcieliście robić.

Pozdrawiam,
Michał”

 

„Droga Autorko Bloga,

Gdy byłam dzieckiem połączenie pracy z pasją wydawało mi się czymś zupełnie oczywistym. Jako mała dziewczynka swoją wizję przyszłości snułam z marzeń, które wynikały bezpośrednio z tego co w danym momencie najbardziej mi się podobało. Nigdy nie uwierzyłabym, gdyby ktoś mi wtedy powiedział: „w przyszłości będziesz robić pewnie coś mega nudnego i nieciekawego, w dodatku za przeciętne pieniądze tak, jak większość ludzi”.

Już nie jestem dzieckiem i wiem, że połączenie pracy z pasją ( a może lepiej wykonywanie pracy z pasją ?) wcale nie jest takie oczywiste. Gdybym miała coś komuś doradzić w temacie spełniania się zawodowo, na pewno wskazałabym mu samodoskonalenie się i nieustany rozwój. Aby wymagać od innych, trzeba najpierw wymagać od siebie. Poza tym rozwój osobisty daje naprawdę dużo satysfakcji. Jeśli praca nam jej nie dostarcza, możemy dostarczać ją sobie sami.

Mój przykład: uważam, że mam dobrą pracę, ale nie jest ona moją pasją. Chciałabym w przyszłości wykonywać coś bardziej ukierunkowanego na ludzi. Zaczęłam czytać poradniki o budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi, nawiązywaniu kontaktów itp. Moją aktualną pracę traktuję teraz trochę jak miejsce prób i eksperymentów społecznych. Przynosi mi to dużo satysfakcji, a i moje obowiązki na tym nie cierpią.

Buziaki,
Czytelniczka Pati”

 

Podsumowując

Nikomu nie życzę codziennego wstawania do pracy, której się nie lubi. To jeden z najbardziej uciążliwych problemów w życiu. Dlatego warto poważnie traktować swoje wybory i starać się robić wszystko, aby w przyszłości praca była przyjemnością, zarobki odzwierciedlały poziom wiedzy, a każdy dzień przynosił nowe doświadczenia zawodowe, które cieszą.

Na sam koniec proszę, abyś umieścił(a) komentarz pod artykułem. Dzięki temu możemy zacząć sobie pomagać nawzajem, dzielić przemyśleniami oraz uzupełniać to, czego autor nie zawarł w powyższym tekście.
Jeśli chcesz podzielić się swoim zdaniem – zrób to z przyjemnością, tutaj możesz czuć się swobodnie.

 

 

8 odpowiedzi na “Jak połączyć pracę z pasją i jak zmienić zawód? Case Study!”

  1. Świetny artykuł!! Dobre rady pozwalające spojrzeć na swoje życie pod kątem analizy swojej sytuacji i ewentualnych zmian. Sam też wpadłem w chwilę refleksji, czy aby na pewno w moim życiu jest tak jak miało być. Pozdrawiam Autorkę

  2. „Więc jeśli chcecie odnieść sukces w pracy i życiu tak bardzo jak chcecie kolejnego oddechu. To czas abyście to pokazali, nadszedł czas by się sprawdzić, by sprawdzić swoją wole walki.” prawie jak Paulo Coelho. Michał jestem pod wrażeniem 😉

  3. Patrycjo nie każdy ma takie podejście do pracy i życia jak my. Chciałem natchnąć jakiegoś leminga, który tu zawita aby się ogarnął!

    1. Ja po prostu nie miałam pojęcia, że tak ładnie piszesz. Ty i Rocky jesteście przykładem, że UP kształci również świetnych humanistów 🙂

  4. Warto już na samym starcie wybrać coś, co rzeczywiście pociąga i co chciałoby się robić. Ale zmian można dokonywać zawsze – to nie jest tak, że utknie się w czymś raz na zawsze. Potrzeba tylko odwagi i dobrego planu. Znam też osoby, które działają spontanicznie – i też dobrze na tym wychodzą! 🙂

  5. Czasem też fajnie, jak pasja pozostaje pasją 🙂 Ja porzuciłam lingwistykę po licencjacie, bo studia powoli zabijały we mnie tę pasję, zawodowo zostałam blisko języków, ale i rozwinęłam się w innych kierunkach. Więc popieram: nie bać się zmian, iść za głosem serca i nic na siłę!

  6. Świetne rady. Czasem jednak trudno połączyć wszystko ze sobą. Jestem nauczycielem, moją pasją jest scrapbooking i jestem mamą. A doba ma tylko 24 h 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek więcej informacji

Więcej informacji o polityce cisteczkowej znajdziesz na stronie Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie.

Zamknij