Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź jak się przygotować!

Własne M to marzenie, które przeraża i jednocześnie motywuje do działania większość osób, które chcą mieszkać na „swoim”. Ja należę do grupy, dla której własne mieszkanie znajduje się jeszcze w fazie marzeń, ponieważ moje zarobki nie pozwalają na jego kupno. Jednak monitoruję rynek i przygotowuję się na ten zakup, więc chętnie podzielę się swoją wiedzą w tym zakresie.Ten wpis powstał z myślą o osobach, które chcą ubiegać się o kredyt, a nie wiedzą jak się za to zabrać. Opiszę podstawowe czynniki wpływające na możliwość wzięcia kredytu hipotecznego, czyli zdolność kredytową oraz podstawowe warunki zakupu mieszkania.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to wynik analizy finansowej konsumenta lub osób w gospodarstwie domowym, która pozwala na oszacowanie wysokości kredytu jaki może zostać udzielony oraz warunków jego spłaty. To obliczenie jest teoretycznym zabezpieczeniem dla banku i konsumenta, które powinno ochronić obie strony przed ewentualnymi problemami ze spłaceniem kredytu.

Zmienne składające się na zdolność kredytową

  1. Umowa o pracę.
    Umowa o pracę umożliwia wzięcie kredytu hipotecznego. Każda inna imowa raczej takiej możliwości nie daje.
  2. Własna działalność gospodarcza.
    Przedsiębiorcy również mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jest tylko jeden warunek, koszty w firmie nie mogą być wysokie w stosunku do zarobków. Niestety wykazywanie niewielkich dochodów nie działa na korzyść kredytobiorcy.
  3. Zarobki.
    Wzięcie kredytu hipotecznego wiążę się z koniecznością spłacania go, na co trzeba mieć pieniądze. Zależność jest bardzo prosta, jeśli dużo zarabiasz i umiesz mądrze zarządzać pieniędzmi Twoja zdolność kredytowa jest bardzo dobra. Jeśli jednak masz niewielką wypłatę i pięć kredytów, mieszkania raczej nie kupisz.
  4. Zadłużenia i kredyty.
    Każda forma zadłużenia, którą aktualnie posiadasz działa na Twoją niekorzyść. Przed rozpoczęciem starania się o kredyt warto spłacić wszystkie kredyty, karty kredytowe oraz debetowe, a następnie je zlikwidować.
  5. Świadczenia oraz dodatkowe wpływy.
    Dodatkowe pieniądze wpływające na konto oprócz wynagrodzenia są dużym walorem. Jeśli otrzymujesz rentę, alimenty lub inne stałe świadczenia, możesz liczyć na wyższą zdolność kredytową.
  6. Dzieci.
    Każde dziecko obniża zdolność kredytową. Średnio jedna pociecha to minus 500 złotych od Twoich dochodów.
  7. Inne osoby na utrzymaniu.
    Podczas obliczania zdolności kredytowej należy podać liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz ile z nich nie otrzymuje wynagrodzenia/świadczeń i jest na Twoim utrzymaniu. Każda dodatkowa osoba na Twoim utrzymaniu, podobnie jak w przypadku dzieci  obniża zdolność kredytową.
  8. Wiek.
    Twój wiek jest ważny, ale nie jest najważniejszy. Trudniej jest wziąć kredyt mając 19 lat niż 35. Jednak ten czynnik nie jest kluczowy.
  9. Historia kredytowa.
    O tę kwestię lepiej zadbać i nie spóźniać się z ratami za kredyty. Każde spóźnienie, odsetki oraz interwencje windykacyjne obniżają zdolność kredytową, a wręcz mogą uniemożliwić wzięcie kredytu.

Wkład własny

Zasada z wkładem własnym jest bardzo prosta. Jeśli byłeś w stanie odłożyć minimum 20-30 tysięcy złotych, to prawdopodobnie też będziesz w stanie spłacać kredyt hipoteczny. Wynosi on minimum 10% wartości mieszkania. Jednak jeśli jest wyższy tym lepiej i znacznie poprawia wiarygodność w banku.

MDM

Program MDM ma na celu pomoc osobom młodym, których nie stać na pokrycie 100% wkładu własnego na mieszkanie. Jednak ma wiele wymagań i haczyków. Myślę, że przed rozpoczęciem starania o MDM warto dokładnie zapoznać się z warunkami oprocentowania i ubezpieczenia kredytu z MDM oraz bez.

Podsumowanie

Na podstawie własnych doświadczeń mogę przekazać Ci bardzo cenną wiedzę, ale nie będzie ona odkryciem,  bez stabilnego zatrudnienia oraz odłożonego wkładu własnego raczej nie kupisz mieszkania. Cudów nie ma, a nikt za darmo nic Ci nie rozdaje, zwłaszcza w nieruchomościach…

bez wkładu własnego mieszkania nie kupisz

 

 

Jedna odpowiedź do “Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź jak się przygotować!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek więcej informacji

Więcej informacji o polityce cisteczkowej znajdziesz na stronie Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie.

Zamknij